Kredexi laen aitab uuendada Kiviõli Keemiatööstust

27.10.2020

Alexela Varahalduse AS ja KredEx sõlmisid laenulepingu summas 37 miljonit eurot, mis tähendab suuri ja olulisi investeeringuid Kiviõli Keemiatööstusesse, et muuta tööstus senisest efektiivsemaks ja keskkonnasõbralikumaks. 

Investeeringu üks mahukamaid ja olulisemaid osasid on uue raskeõlipuhastussõlme ehitamine. Sõlme uuendamine on hädavajalik Kiviõlis keskkonnaolukorra parandamiseks ning vähendab oluliselt lõhnaheidet.

Praegune seade on  ehitatud 1960ndatel aastatel ning selle vahetamine on olnud plaanis juba pikalt.

Ettevõtte keskkonnasõbralikumaks muutumisele aitavad kaasa ka teised investeeringud: tahkesoojuskandja renoveerimine ja moderniseerimine, ettevõtte maagaasitrassiga ühendamine.

“Viimane tähendab samuti sammu keskkonnahoiu suurendamiseks: kui praegu kasutame generaatorigaasi toetamiseks põlevkivi, siis tulevikus asendab selle gaas ning koos sellega kaob soojuselektrijaama korstnast tõusev must suits,” ütles Kiviõli Keemiatööstuse juht Priit Orumaa.

Aitab hoida töökohti

Kõik need uuendused aitavad kaasa sellele, et ettevõte muutuks keskkonnasõbralikumaks ning efektiivsemaks. See omakorda tähendab, et suudetakse alles hoida Kiviõli Keemiatööstuse enam kui 500 töökohta.

„Suurimat rahulolu valmistab teadmine, et saame Ida-Virumaal Lüganuse vallas tööandjana läbi oma töötajate töökohtade säilitamise hoida ka arvukate leibkondade heaolul,” tõdes Alexela Grupi juht Andreas Laane.

Sellel kevadel oli Kiviõli Keemiatööstus sunnitud koondama 58 inimest. “Juhina on olnud koondamised valusad otsused. Riigi abiga saame aga siiski vaadata Kiviõli Keemiatööstusega tulevikku ja hoida seeläbi eluolu Lüganuse vallas,“ sõnas Laane, kelle sõnul mõjutab see otsus lisaks 500 töötajale ka nende leibkonna liikmeid ning koostööpartnereid, kasvatades selle numbri mitmekordseks.

Kiviõli Keemiatööstus tasub aastas riigile makse 10 miljoni euro jagu ning 37 miljoni eurone laen Laane hinnangul mõistlik. “Riik säilitab endale nimetatud maksutulu ja lisaks saab ka laen kõige hiljemalt viie aasta pärast tasutud,” leidis ta.

Kriisimeede tuleb ettevõtetele appi

KredExi juhi Ivo Kuldmäe sõnul on oluline toetada ettevõtteid kõikjal Eestis ning pakkuda neile tuge nii koroonakriisist tingitud raskuste ületamiseks kui ka uute investeeringute tegemiseks. „Koos kriisimeetmetega oleme märtsist teinud 778 ettevõtjale kättesaadavaks rohkem kui 452 miljonit eurot. See on läinud nii koroonapuhangust tingitud raskuste ületamiseks, aga ka ettevõtete arenguks vajalike investeeringute tegemiseks,“ ütles Kuldmäe.

„Kriiside seljatamise võti peitub alati koostöös, sestap peavad ettevõtjad, pangad ja riik töötama ühiselt raskuste ületamiseks ja uute võimaluste realiseerimiseks. Alexelale antav laen võimaldab säilitada rohkem kui 500 töökohta Ida-Virumaal, mis moodustab pea kolmandiku kõigist kontserni töötajatest, seega on see hea näide just sellisest koostööst,“ lisas ta.

Andreas Laane lisas, et on kogu Alexela töötajate nimel tänulik riigile ja KredExi projektimeeskonnale hea ja operatiivse koostöö eest, mis lubab ettevõttel teha suuri muudatusi keskkonnasõbralikuma ja efektiivsema tööstuse suunas.

Alexela grupp on tööandjaks rohkem kui 1000-le inimesele üle Eesti. Alexela grupi tegevusvaldkondadeks on energeetika, tööstus ja kinnisvara. Alexela gruppi kuuluvad ettevõtted on energiaettevõte AS Alexela, Kiviõli Keemiatööstus, metalliettevõte Kohimo, Tiki treilereid valmistav Bestnet, kuumtsinkimise tehased Eestis Paldiskis ja Soomes Raumas, lisaks arendab Alexela LNG terminale Eestis Paldiskis ja Soomes Haminas, ühtlasi toodab Alexela grupp Lääne-Virumaal Vinnis, Tartumaal Ilmatsalus ja Järvamaal Oisus siinsest toorainest taastuvkütust biometaani ehk rohegaasi.