Põhja-Kiviõli karjääri istutatakse üle 100 000 uue puu

12.04.2021

Põhja-Kiviõli karjääri korrastustööde raames istutatakse sellel kevadel enam kui 100 000 uut puud, mis hakkavad katma 34 hektari suurust ala.  

Metsaistutustööd said alguse laupäeval ja kestavad mõne nädala. “Aken istutustöödeks on looduses lühike – töid saab teha siis, kui maapind pole enam jääs, kuid veel piisavalt niiske,” ütles Kiviõli Keemiatööstuse põlevkivi tootmisjuht Kaidi Sulp.  

Kokku istutatakse Põhja-Kiviõli I karjääri 34 hektari suurusele alale 107 000 noort mändi ja 9000 arukaske. Põhialad kaetakse mändidega. Teede ümbrusesse istutatakse arukasedKahte liiki puude kasutamine aitab muuta noore metsa tuleohutumaks, kuna need süttivad erineval temperatuuril.  

Kui varem on metsa istutanud RMK ning istutusprotsessis on talgute korras kaasa löönud ka ettevõtte töötajad, siis sellel aastal istutab puud  OÜ Timberwise 

Põhja-Kiviõli I, 275,45 hektari suurusest karjäärist jääb pärast metsaistutust taastada veel umbes 34 hektari suurune ala. Eesmärk on kogu karjääriala korrastada ja riigile tagasi anda 2023. aasta lõpuks. “Kui kõik mets istutatud, tuleb meil mõnes kohas, kus on astangud, ehitada või uuendada piirdeaed. Samuti käime üle kõik metsaalad, et vaadata, kas mõnes kohas on vaja teha järelistutust. Täpsemad tööd selguvad projektimuudatuse käigus, rääkis Sulp, kelle sõnul on hea meel näha, et elusloodus on karjäärialal tagasi. Lisaks lindudele, kes naudivad endistesse tranšeedesse tekkinud veekogusid, on karjäärialal nähtud nii rebast kui karu.  

Põhja-Kiviõli II karjääri lääneosa tasandustöödega on samuti alustatud. Kui maad on pärast kaevandamist tasandatud, peavad need minimaalselt poolteist aastat seisma, et maapind saaks vajuda. Alles pärast seda on võimalik alale metsa istutada.