Keemiatööstuse päikesepark annab esimese toodangu juulis

24.07.2023

Kiviõli keemiatööstuse territooriumile rajatud 2 MW päikesepark alustab elektritootmisega juuli lõpust.

Eelmise aasta mais alguse saanud päikesepargi ehitamine Kiviõli Keemiatööstuse territooriumile, on finišisirgel – kõik 2 MW pargi päikesepaneelid on paigas ning esimesed kilovatid taastuvenergiat toodetakse veel selle kuu lõpus.

„Päiksepargi rajamise tegi keerukaks see, et rajamisel oli vaja arvestada keemiatööstuse juba töötavate elektritootmisseadmetega, auruturbiinidega. See teeb antud päiksejaama lahendusest üsna unikaalse koosluse,“ ütles energiaettevõtte Alexela päikeseparkide projektijuht Jaak Urm.

Park asub kahel alal – Kiviõli Keemiatööstuse territooriumil on 1,5 MW ulatuses paneele, tehase endise aiandi territooriumil on veel 0,5 MW jagu paneele, mis said üles esimesena. Ehkki algselt pidi esimese etapp tööle hakkama juba sellel kevadel, kestsid ehitustööd planeeritust pikemalt ning elektritootmiseni jõutakse alles nüüd, juulikuus.

“Ühe suure plussina selle pargi juures näen ma seda, et selle rajamiseks ei ole kasutatud põllu- või metsamaad, vaid see asub väheväärtuslikul, tööstusest vabanenud alal,“ ütles Urm, kelle sõnul võiks selliseid alasid, mida saaks ja tasuks päikesepargiga katta, Kiviõli keemiatööstuse territooriumil veelgi.

Päikesepark on ehitatud selliselt, et selle saab vajadusel kahe kuuga kokku pakkida ning mujal uuesti üles panna.